top of page
Nasza aktywność>
Zdrowie

Zdrowie

Ci którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę - Edward Stanley

Sztuka medyczna polega na zabawianiu pacjenta, podczas gdy natura leczy chorobę. - Voltaire

Człowiek, który potrafi rozmawiać z drzewem, nie potrzebuje psychiatry. Niestety sporo ludzi uważa inaczej - Phil Bosmans

Człowiek dla zdrowia potrzebuje odpowiedniej diety, dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu, radzenia sobie ze stresem i... dużo wody


Być może brzmi to bardzo prosto, ale jakże często zapominamy o tych podstawowych zasadach, które pozwoliłyby nam uniknąć wielu dolegliwości, czy wręcz chorób. Spróbujmy o tym pamiętać, w miarę możliwości regularnie stosować, a z pewnością nasze życie będzie wyglądało piękniej, bo po prostu zdrowiej.

Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera,tak na prawdę nie żyjąc

Dalajlama

równowaga

Stres jest obecny w naszym życiu czy tego chcemy czy nie. Nie da się go ominąć, nie dostrzec. To właśnie stres jest zwykle początkiem naszych dolegliwości czy późniejszych chorób.

 

Dlatego spróbujmy postępować tak, aby wszystko w naszym życiu miało odpowiednie proporcje. Dla każdego z nas te proporcje będą pewnie różne, jednak żaden z obszarów nie powinien być niższy niż 15% naszego zaangażowania.

 

Zaburzenie tych proporcji prędzej czy później spowoduje zaburzenie naszego organizmu. Nie dbając o własne zdrowie z pewnością nie będziemy w stanie skupić się na finansach i pracy zawodowej. Problemy w pracy zawodowej z pewnością wkrótce przełożymy na relacje z rodziną i przyjaciółmi. Jeżeli nie będziemy umieli porozumieć się z najbliższymi, nie znajdziemy ukojenia w odpoczynku od wszystkich innych sfer aktywności. Brak odpoczynku i czasu tylko dla siebie, może doprowadzić tylko do jednego - problemów zdrowotnych. Wszystkie te obszary są od siebie mocno zależne i nie możemy zapominać o żadnym z nich.

dieta

W czasach modyfikowanej genetycznie żywności, zanieczyszczenie środowiska, zagrożenia ze strony coraz to nowych chorób cywilizacyjnych, niezwykle istotne jest dbanie o zapewnienie odpowiedniej ilości składników odżywczych dla naszego organizmu. Niektóre naturalne składniki, które pozwalają właściwie funkcjonować naszemu organizmowi wraz z wiekiem ulegają naturalnej redukcji, dlatego tak ważne jest rozsądne ich bilansowanie.

Nie wszystkie składniki odżywcze możemy dostarczyć organizmowi w postaci codziennych posiłków, dlatego czasami warto rozsądnie sięgnąć po dobrej jakości suplementy diety, które pomogą nam przetrwać zwiększone zapotrzebowanie organizmu na dany składnik lub wręcz uzupełnić jego braki. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać - suplementy diety nie zastąpią nam dobrze zbilansowanej diety, mogą jedynie pomóc w jej zrównoważeniu!

Aktywność fiyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby:

  • chroni przed osteoporozą,

  • zwiększa ilość pojemności kostnej,

  • sprzyja obniżeniu masy ciała i utrzymaniu pożądanej wagi,

  • polepsza przemianę materii,

  • redukuje depresję i niepokój,

  • polepsza kondycję psychiczną,

  • buduje poczucie wartości,

  • poprawia kondycję fizyczną,

  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i cukrzycę typu 2,

  • redukuje cellulit i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

ruch to zdrowie

Ruch to zdrowie – to niezaprzeczalny fakt, który już od ponad pół wieku powtarzają lekarze sportowi, terapeuci i kardiolodzy. Jazda na rowerze, poranny jogging oraz codzienne ćwiczenia – to najczęstsze rodzaje aktywności, które poprawiają samopoczucie i są skutecznym sposobem na długowieczność. Jest kilka powodów, dla których warto jest uprawiać sport – dzięki niemu można obniżyć ciśnienie, poziom złego cholesterolu. Sport pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz jest lekiem na stres, napięcie przedmiesiączkowe i inne schorzenia.

woda życia

Woda to podstawowy budulec naszego ciała.  Nasze przeciętne dobowe zapotrzebowanie na wodę to 30 ml na kg masy ciała.
Nie doceniamy jej roli, a tymczasem wiele dolegliwości, a nawet chorób zniknęłoby tylko poprzez nawadnianie organizmu odpowiednią wodą.
Nie ma też lepszego zabiegu kosmetycznego aniżeli dobre nawodnienie komórek ciała (efekty w jędrności i wygładzeniu skóry pojawiają się już po 2-3 tygodniach. Dodatkowo efekt sprawnego oczyszczania ciała z toksyn powoduje, że skóra nabiera ładnego, zdrowego odcienia.
Dobre nawodnienie sprzyja również gubieniu zbędnych kilogramów i trzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Właściwie wszystko to, czego pragnie każdy z nas, czyli zdrowie, ładna cera, szczupła sylwetka, dobre samopoczucie, energia, odmłodzenie organizmu nie są możliwe przy pominięciu znaczenia wody w stylu życia.
Przy pomocy wody do komórek trafia pożywienie i tlen. Ale nie każda woda spełni swoje zadanie.

By woda spełniała swoje funkcje, odkwaszała, dobrze oczyszczała z toksyn, była w pełni przyswajalna, odmładzała działając jak antyoksydant, wzmacniała naszą witalność musi spełniać pewne warunki.

Woda jest nieodzownym składnikiem życia. Jej niedobór ogranicza prawidłowy rozwój i właściwe funkcjonowanie organizmu. Stanowi środowisko, w którym przebiegają wszystkie procesy życiowe. Znaczenie wody często jest niedoceniane. Warto przypomnieć, że bilans wodny dla dorosłego człowieka wynosi 2,5-3 litrów dziennie , u dziecka mieści się w przedziale 1,5-2,5 litrów dziennie. O wadze wody dla życia człowieka świadczy również fakt, że organizm zawiera jej około 65%. W związku z tym, iż nieustannie tracimy wodę, należy uzupełniać jej brak. Nieodpowiednie nawadnianie z pewnością da o sobie znać najpóźniej w drugiej połowie życia. Im jesteśmy starsi, tym więcej wody powinniśmy pić. Dzięki temu jesteśmy w stanie zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Woda to najbezpieczniejszy dla człowieka płyn, ponieważ nie wchodzi w reakcje z jedzeniem i nie zawiera kalorii. Woda bardzo szybko „ucieka” z organizmu, m.in. podczas płaczu, trawienia, oddychania, czy pocenia.

Regularne picie wody reguluje apetyt oraz proces trawienia, ale przede wszystkim sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Niedobory wody są bardzo niekorzystne dla organizmu, ponieważ obciążają nerki, które nie mogą prawidłowo filtrować krwi. Woda stanowi główny ośrodek transportu dla materiałów, których potrzebują komórki, ale także do wydalania substancji zbędnych. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów zapewnia dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Należy pamiętać o tym, że najwięcej wody wchodzi w skład płuc, nerek, serca, mięśni, mózgu oraz wątroby.

bottom of page